Česko očami SlovákovČesko očami SlovákovFoto: Arpád Adamovič1

Výstava Česko očami Slovákov

Poznáme víťazov fotografickej súťaže Česko očami Slovákov

Takmer 750 fotografií prihlásili nadšení fotografovia do súťaže Česko očami Slovákov, pričom prevládali najmä zábery Prahy. Najkrajšie fotografické úlovky bude možné vidieť od 11. februára na výstave v PRO.Laika Restaurant Gallery v Bratislave.

Do polovice januára mohli všetci záujemcovia posielať fotografie z Česka. Organizátorov – Českú centrálu cestovného ruchu CzechTourism Slovensko v spolupráci s PRO.Laika zaujímalo, ako sa Česká republika zapísala do sŕdc i fotoaparátov Slovákov. Do súťaže Česko očami Slovákov mohli súťažiaci posielať svoje zábery krajiny, architektúry, portrétu či dokumentu.

Zo 750 zapojených fotografií napokon vybrala porota, ktorú tvorila riaditeľka CzechTourism Slovensko pani Nora Gill, slovenský fotograf Tomáš Hulík a fotograf a šéfredaktor redakčnej časti PRO.Laika Julo Kotus, víťazné zábery. Tie vyberali nielen z fotografického hľadiska, ale aj podľa ich prínosu či pohľadu na cestovný ruch. Podľa ich slov už na prvý pohľad prevládali fotografie Prahy, ale nechýbali ani zábery iných miest či prírody.

Súťažili aj novinári

V kategórii súťaž slovenskej verejnosti si prvé miesto odniesol Arpád Adamovič so svojou náladovou fotografiou z výlovu kaprov. Druhú priečku si zaslúžila netradičná fotografia architektúry "Malý krok pre človeka..." od Zuzany Haľkovej. Na treťom mieste sa umiestnili dvaja súťažiaci: Pavol Ondruš s fotografiou "Vo svetle" a pán Hulla s kontrastnou fotografiou "Vzhůru do oblak".

Súťaž mala aj svoju neverejnú časť, v rámci ktorej posielali fotografie píšuci novinári. Na najvyšších priečkach sa umiestnili: Boris Németh z magazínu Týždeň s fotografiou "Ostrava Colours", druhé miesto získal Ján Dzúr z časopisu Šarm, ktorý sa zapojil vtipným pohľadom na "Baťov kanál" a tretie miesto patrí Petrovi Korčekovi z týždenníka Život, ktorý ukázal Pražský Orloj trochu inak. Všetkým výhercom gratulujeme!

Pozvánka na výstavu

Keďže fotografií prišlo do súťaže Česko očami Slovákov neúrekom a bola by škoda nechať si ich pre seba, od 11. februára 2014 si ich môžu všetci návštevníci prezrieť v PRO.Laika Restaurant Gallery v Bratislave. Okrem výherných fotografií budú vystavené aj ďalšie najlepšie zábery, ktoré sa dostali pri hodnotení súťaže do druhého kola.