1
Nový zámok v Kostelci nad OrlicíNový zámok v Kostelci nad Orlicí2

Stretnutie s grófom Františkom Kinským

Stretnutie s grófom Františkom Kinským

Po návšteve manželov Sternbergovcov sme mali možnosť privítať v Bratislave ďalšiu vzácnu návštevu – pána Františka Kinského z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Slovenským poslucháčom porozprával svoj životný príbeh v rámci série diskusií s českými šľachticmi, ktoré sa konajú v Kafe Scherz v Bratislave.

Druhým stretnutím zo série stretnutí Príbehy českých šľachtických rodov nás sprevádzal Jaroslav Daniška, redaktor magazínu .týždeň. Úvodné slovo patrilo Nore Gill, riaditeľke CzechTourism Bratislava, a potom sa už všetci prítomní ponorili do počúvania príbehu zo zámku. „Keď mi ľudia hovoria – veď ty si bohatý! Vravím im, že nie som, pretože to, čo mám, nepatrí mne, ale rodine a mojou úlohou je sa o to dobre starať,“ vysvetlil svoj vzťah k materiálnym veciam majiteľ zámku František Kinský. Rozprával tiež o tom, ako vnímal časy, keď ich rodina prišla o majetky a jeho otec sa dostal do väzenia, zhodou okolností, najskôr do slovenskej Ilavy. A keďže pán Kinský založil prvú reklamnú agentúru v ČSFR a jeho meno je známe aj vo svete reklamy, dozvedeli sme sa tiež, ako to vyzerá v tejto brandži.

Kedysi prasce, dnes kultúra

Počas diskusie sa nezabudlo ani na rozprávanie o Novom zámku v Kostelci nad Orlicí, ktorý je viac než obyčajným zámkom. Dnes sa až človeku nechce veriť, že v časoch, keď prešiel zámok do rúk štátu, sa v týchto krásnych zámockých priestoroch nachádzal Výskumný ústav na chov prasiat. V roku 1992 bol zámok vrátený rodine Kinských a odvtedy prešiel náročnou rekonštrukciou. A vyplatilo sa, dnes je v ňom prístupná nielen zámocká expozícia, ale toto miesto sa stalo aj významným kultúrnym centrom – konajú sa v ňom výstavy a zaujímavé koncerty.

Pozvánka

Pre všetkých, ktorých zaujali diskusie s českými šľachticmi, máme ďalšiu zaujímavú pozvánku. 10. júna o 17:00 vyspovedáme v Kafe Scherz biskupa Františka Lobkowicza. Počet miest je obmedzený, preto si treba rezervovať svoje miesto na rezervacie@scherz.sk.