AdršpachAdršpachFoto: Richard Kličník1
Český rajČeský rajFoto: Ladislav Renner2
Jaskyňa víl - České Švajčiarsko Jaskyňa víl - České Švajčiarsko Foto: Daniel, Řeřicha3

Spoznajte krásu skalných miest

Objavujte skalné mestá na loďke, kolobežke i z vtáčej perspektívy

Jedinečné pieskovcové skaly s množstvom kaňonov a vežami, nádherná okolitá príroda, nezabudnuteľné vyhliadky. To všetko nájdete v českých skalných mestách, ktoré sú ideálnym miestom pre letnú dovolenku. Okrem tradičnej turistiky si tam môžete vyskúšať jazdu na kolobežke, zlaňovanie, ale i plavbu lodičkou či vyhliadkové lety.

Adršpach okúzli nádhernými vodopádmi a jazierkami

Najväčším a najdivokejším skalným mestom v strednej Európe sú Adršpašsko-teplické skaly, do ktorých chodia turisti už od 18. storočia. Z tohto obdobia pochádzajú aj niektoré názvy skál, ako sú „Rytířská přilbice“, „Milenci“ či „Sloní náměstí“. Príroda v Adršpachu však ukrýva i ďalšie klenoty, napríklad Veľký vodopád, ktorý padá z výšky 16 metrov alebo skalné jazierko, ktoré môžete preskúmať na lodičke či pramici. Nielen deťom sa zapáči tunajší prievozník, ktorý pozná názvy všetkých skál a rád sa podelí o vtipné príbehy. Rodiny s malými návštevníkmi či seniori nájdu v tejto oblasti nenáročné chodníky, zdatní turisti sa zase môžu tešiť na komplikovanejšie trasy, ktoré končia niekedy až v susednom Poľsku. Pokiaľ však preferujete prehliadku skalného mesta z výšky, rozhodne si nenechajte ujsť vyhliadkové lety alebo horolezecké kurzy.

Český raj: Jediný geopark UNESCO v Českej republike

V jednom z najkrajších turistických regiónov sa ukrývajú vzácne nerasty a skameneliny. Český raj, ktorý je prezývaný tiež ako učebnica pre geológov, sa stal v roku 2005 prvým českým geoparkom UNESCO. Jeho symbolom je zrúcanina hradu Trosky s tajomnými neprebádanými chodbami a záhadnými nápismi. Návštevníkov Českého raja lákajú i Prachovské skaly s novým náučným chodníkom či najdlhšie dolomitové jaskyne, ktoré ukrývajú podzemné jazierka s modrozelenou vodou. Český raj ponúka množstvo chodníkov nielen pre skúsených turistov, ale tiež bezbariérové trasy pre rodiny s kočíkmi a pre hendikepovaných. Nadšencov adrenalínových zážitkov poteší možnosť jazdy na kolobežke alebo segway. Ak máte radšej bicykel, v tejto sezóne môžete využiť špeciálne autobusy na prepravu bicyklov. Malých i veľkých turistov v Českom raji nadchnú rozhľadne, ktoré ponúkajú pohľad z vtáčej perspektívy, teda až na tú recesistickú, ktorá je najnižšou v Česku.

České Švajčiarsko je rajom pre horolezcov

Skalné kaňony, pieskovcové veže, brány, vyhliadky. To všetko nájdete v najmladšom národnom parku České Švajčiarsko. Jeho unikátom je Pravčická brána, ktorú obdivoval okrem iných osobností aj známy spisovateľ Hans Christian Andersen. Avšak táto najväčšia skalná brána Európy nie je jediným dôvodom pre návštevu Českého Švajčiarska. Na Kamenici si môžete vychutnať plavbu na člnoch a Jaskyňa víl okúzli každého svojou ľadovou výzdobou.
Najobľúbenejšou trasou v Českom Švajčiarsku je Gabrielin chodník, ktorý vedie k Pravčickej bráne cez impozantné skalné útvary. Jedným z nich je tiež skala Beckstein, nazvaná podľa Karla Becka, ktorý tam uskutočnil prvý horolezecký výstup na území Česka. Dodnes je národný park obľúbeným miestom pre horolezcov, ktorí zanechávajú na zdolaných skalách svoj podpis v malých škatuľkách. Okrem zlaňovania si v Českom Švajčiarsku môžete užiť tiež cykloturistiku alebo golf.

Kokořínsko má svoju Snehulienku s trpaslíkmi i hrad

Malebná príroda s rokľami, pieskovcovými skalami a bránami sa nachádza tiež neďaleko od Prahy, v chránenej oblasti Kokořínsko. Skalné mesto nie je také rozsiahle, ale zaujímavými objektmi sa to tam len tak hemží – nájdete tam „Obriu hlavu“, „Žabu“ i „Snehulienku a sedem trpaslíkov“. Dominantou oblasti je hrad Kokořín, bývalé sídlo lúpežníkov, ktorí boli postrachom pre celé okolie. Najkrajšími miestami Kokořínska vás prevedie Cinibulkov chodník s bludiskom a umelou jaskyňou. Výlet na bicykli či návšteva rozhľadní ponúkne nezabudnuteľné zážitky nielen pre rodiny s deťmi, ale i pre športových nadšencov.

Viac tipov na dovolenku v Česku nájdete na www.kudyzdnudy.cz