Z výstavy Kto sa bojí, nesmie do PrahyZ výstavy Kto sa bojí, nesmie do Prahy1

Šesť najzaujímavejších výstav

Výstavy, na ktorých sa zaručene nebudete nudiť

Nie je vonku práve ideálne počasie, a vám sa nechce sedieť doma? Vyskúšajte niektorý z našich tipov na výstavy, ktoré zabavia deti aj dospelých.

1. Kto sa bojí, nesmie do Prahy alebo strašidelné príbehy z pražských povestí

Do 29. júna 2014

Múzeum hlavného mesta Prahy, Praha

Tajomných legiend a príbehov o nadprirodzených bytostiach je v Prahe neúrekom. Ak sa radi bojíte, nemali by ste chýbať na aktuálnej výstave v Múzeu hlavného mesta Prahy, pretože šestica výtvarníčok sa rozhodla ukázať nám najzaujímavejšie strašidelné pražské príbehy. A to trochu netradičnou formou – komiksom. Na výstave môžete spoznať tajomného Golema, bielu pani, ženu, ktorá žila s vodníkom, aj bezhlavého jazdca. Okrem toho je pre všetkých pozorných návštevníkov, predovšetkým tých detských, pripravená zábavná hra. V prípade, že sa vám podarí splniť všetky úlohy a správne odpovedať na otázky v pracovných zošitoch, môžete nájsť cestu k tajomnému pokladu...

Viac si prečítate tu

2. Praveká hostina: Spracovanie potravín a príprava pokrmov v praveku

Do 24. apríla 2014

Vlastivedné múzeum v Šumperku, Loštice, Stredná Morava

Zaujíma vás, ako vyzeralo stravovanie a príprava jedál v praveku? Táto výstava vás prevedie pochúťkami od dávneho paleolitu až po príchod Slovanov na toto územie. A to všetko na základe archeologických poznatkov a ikonografických prameňov. Uvidíte napríklad rekonštrukciu pece z mladšej doby kamennej a ukážky rastlín, aké sa ďalej spracovávali a používali na prípravu jedál.

Viac si prečítate tu

3. Hračky zo starej povaly

Do 4. mája 2014

Žerotínsky zámok v Novom Jičíne, Severná Morava a Sliezsko

V sídle Múzea Novojičínska – v Žerotínskom zámku sa môžete na chvíľu vrátiť do detských čias. A ktovie, možno vám niektoré z tradičných moravských ľudových hračiek budú aj povedomé. Vyrobené sú z rôznorodých materiálov – textilu, porcelánu, kovu aj z dreva. Najstaršie exponáty pochádzajú z 80-tych rokov 19. storočia. Výstavu tvoria hračky zo zbierok Múzea juhovýchodnej Moravy v Zlíne, ktoré boli doplnené o 600 kúskov od vnučky pražskej maliarky Márie Fischerovej-Kvěchovej. Okrem českých hračiek sa tam nájdu aj exotické, historické či autorské.

Viac si prečítate tu

4. Hommage à Kája Saudek

Do 18. mája 2014

Múzeum umenia Olomouc, Stredná Morava

Kája Saudek si právom zaslúži titul „kráľ českého komiksu“. Ak ste zvedaví na retrospektívu tvorby tohto ilustrátora, maliara a autora kultových komiksov, nemali by ste vynechať jeho aktuálnu výstavu v Olomouci. Nebude na nej chýbať ani predstavenie jeho prác pre film a televíziu. Ide o doposiaľ najrozsiahlejšiu prehliadku Saudkovej tvorby. Okrem toho sa môžete tešiť na bohatý sprievodný program – komentované prehliadky, prednášky, workshopy, premietanie komiksových filmov, divadelné predstavenie či happeningové podujatie, na ktorom sa zúčastní desať špičkových komiksových kresličov.

Viac si prečítate tu

5. Dobrodružná Afrika očami cestovateľov

Od 22. mája do 29. júna 2014

Moravské zemské múzeum v Brne, Južná Morava

Za spoznávaním afrického kontinentu nemusíte cestovať až tak ďaleko. Detské múzeum Moravského zemského múzea sa rozhodlo predstaviť Afriku hravou formou – okrem kadejakých predmetov, vďaka ktorým sa zoznámite s miestnou kultúrou, nebudú chýbať ani interaktívne exempláre, tematická počítačová hra, špeciálne ozvučenie sály či premietanie dokumentov a fotografií. Navyše jednotlivé časti výstavy budú doplnené o výber z africkej fauny. Okrem Afriky sa zoznámite aj s najznámejšími českými cestovateľmi, ktorí túto krajinu navštívili.

Viac si prečítate tu

6. Sklenené ryby od Song Mi Kim

Do 30. marca 2014

Múzeum regiónu Valašsko, Valašské Meziříčí, Východná Morava

Zaujíma vás, ako to dopadne, keď sa juhokórejská sochárka zamiluje do českého skla? V takom prípade by ste nemali chýbať na výstave Song Mi Kim, ktorá tvorí z tohto krehkého materiálu. V jej rodnej zemi sa venovala monumentálnym objektom až po priestorovo nenáročné práce, ktoré v sebe niesli silné posolstvá. Okrem klasických materiálov, ako papier či kov, využívala aj trochu netradičné – vodu, vlasy či klíčiace rastliny. Od roku 2005 pôsobí Song Mi Kim v Česku a svoje umenie preniesla do skla, z ktorého je cítiť jemnú poéziu. A o tom, že nežné môžu byť aj ryby, vás presvedčí jej súčasná výstava vo Valašskom Meziříčí, ktorá bola inšpirovaná legendou z budhistických kláštorov.

Viac si prečítate tu