Zámok Loučeň s Bielou paniZámok Loučeň s Bielou panikudyznudy.cz1
Kláštor Broumov s mladým lúpežníkom LotrandomKláštor Broumov s mladým lúpežníkom Lotrandomkudyznudy.cz2
Hrad Kost s katom HeřmanemHrad Kost s katom Heřmanemkudyznudy.cz3

Otvorte 13. komnatu

Vyskúšajte prehliadku zámku v sprievode Bielej pani alebo lúpežníka

Máte radi rôznorodé hrady a zámky, ale nudia vás zdĺhavé výklady? V takom prípade vyskúšajte niektorú z originálnych prehliadok, ktoré sú nachystané na túto sezónu.

Ak zbožňujete riešenie rozličných hádaniek a Sherlock Holmes je vaším obľúbeným hrdinom, nemali by ste vynechať hrady a zámky, ktoré sú zapojené do projektu Otvorte 13. komnatu. Ide o interaktívne prehliadky, ktorými vás budú sprevádzať tajomné postavy  z minulosti alebo z nejakej povesti.  Napríklad pre nebojácnych návštevníkov čaká na hrade Kost kat Heřman, na Slezskoostravskom hrade sa spoznáte so Xaverom Zahozencom, ktorý bol kedysi postrachom celého ostravského kraja, zámkom Loučeň vás prevedie miestna Biela pani, na zámku Kačín vás privíta duch grófa Rudolfa Chotku. A filmový lúpežník Lotrando bude vyčíňať v kláštore Broumov.

Počas tejto akcie nielen, že zažijete nezabudnuteľnú prehliadku, ale zároveň sa môžete zapojiť do riešenia rébusu. Ak sa vám podarí vyriešiť ho, získate prvý kľúč. Do projektu je celkovo zapojených 10 pamiatok a keď sa vám podarí získať počas ich návštev aspoň 7 kľúčov, môžete sa pozrieť do 13. komnaty. Následne si treba pozorne vybrať, na ktorej pamiatke by ste sa radi pozreli do 13. komnaty a zarezervovať si termín. Zaujímavosťou je, že nikto z návštevníkov dopredu nevie, čo sa v nej skrýva...

Domov si však odnesiete nielen tajomstvo 13. komnaty, ale zároveň dostanete aj pasovací dekrét, kde budete na ručne vyrobenom papieri zapísaní do Knihy strážcov 13. komnaty. A ak sa vám podarí navštíviť všetkých desať zapojených pamiatok, navyše je pre vás pripravený aj malý darček.

Do projektu Otvorte 13. komnatu sa zapojili tieto pamiatky: zámok Děčín, zámok Kozel, zámok Karlova Koruna, zámok Slatiňany, zámok Loučeň, zámok Kačina, hrad Grabštejn, hrad Kost, Slezskoostravský hrad a kláštor Broumov. Interaktívne prehliadky sa konajú väčšinou počas víkendov a sviatkov až do konca októbra.