Zámok TelčZámok TelčFoto: Ladislav Renner1

Hrady a zámky otvárajú svoje brány

Spravte si výlet! Hrady a zámky práve otvárajú svoje brány

Aj vy zbožňujete návštevy starobylých hradov a zámkov? Keďže mnohé z nich štartujú novú sezónu práve v týchto dňoch, pripravili sme pre vás niekoľko tipov na výlety. Stačí si zbaliť batôžteky a môžete vyraziť...

Prechádzky v zámockých záhradách

Děčín, Severozápadné Čechy

Bola by škoda nevyužiť krásne slnečné počasie na prechádzku vonku... A nielen takú hocijakú, ale v príjemnom prostredí zámockého parku. Napríklad 5. apríla odštartovala nová sezóna v zámockých záhradách pri zámku Děčín. Pripravené sú viaceré novinky. V priebehu jari až leta by sa mali spustiť dve nové fontány, pribudne pätica pávov, ktoré dostal zámok Děčín ako dar od doksanského kláštora. A aby ste sa v záhradách nestratili, v novej sezóne poslúži všetkým návštevníkom nový navigačný systém, vďaka ktorému sa tiež dozviete mnoho zaujímavých informácií.

Miesto, ktoré si obľúbili princezné

Telč, Vysočina

Ešte ste neboli na zámku Telč? A napriek tomu je vám tak trochu povedomý? Na zámku Telč sa totiž nakrúcali viaceré rozprávky, medzi nimi aj „Pyšná princezná“. Nie nadarmo je tento zámok pomerne často označovaný ako klenot moravskej renesančnej architektúry. Výnimočný je predovšetkým tým, že sa v ňom vďaka starostlivým majiteľom veľmi dobre zachovali pôvodné interiéry. A pri zámku nájdete ďalší skvost – renesančnú záhradu, ktorá patrí k najstarším architektonickým záhradám v Českej republike. Vznikla v sedemdesiatych rokoch 16. storočia.

Rozprávkové prehliadky zámku

Plumlov, Stredná Morava a Jeseníky

Všetci malí aj veľkí návštevníci sa môžu aspoň na chvíľu ocitnúť v rozprávke. A nielen v jednej! Na zámku Plumlov sa prejdete zámockými komnatami, navštívite alchymistickú dielňu Rudolfa II aj Golema, nazriete k Šípkovej Ruženke a nebude chýbať ani vodník a čert z rozprávky „Princezna ze mlejna“. Stačí zavítať na tento príjemný zámok...

Spoznávanie barokovej perly i moravských vín

Jaroměřice nad Rokytnou, Vysočina

V apríli sa otvorili brány aj na barokovom zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Ide o jednu z najmohutnejších stavieb z prvej polovice 18. storočia v Čechách i Európe. Vďaka prehliadkam môžete nahliadnuť do minulosti a zistiť, ako to asi vyzeralo na zámku kedysi. Jednotlivé miestnosti totiž boli zariadené podľa ich niekdajších funkcií, takže by dnes mohli pokojne slúžiť svojim pôvodným účelom. V blízkosti Jaroměříc si môžete pozrieť kostol sv. Markéty, na ktorom sa tiež podpísalo obdobie baroka. Romantická záhrada, ktorá sa nachádza vedľa zámockých budov, je ako stvorená na príjemné prechádzky. Milovníci dobrého vína sa zas potešia renesančným pivniciam, kde objavia zámockú vinotéku so širokou ponukou kvalitných moravských vín.

Viac sa dozviete v tomto článku

Na ceste do dávnych čias

Český Šternberk, Stredné Čechy

Turistickú sezónu môžete začať aj na hrade Český Šternberk, kde máte na výber hneď tri rôzne druhy prehliadok. Počas štandardnej prehliadky sa dozviete všetko, čo vás kedy zaujímalo o histórii hradu aj o rode Sternbergovcov. Zároveň budete môcť pozorovať, ako sa postupne menil na hrade životný štýl i móda. V prípade, že by ste sa radi pozreli na bežnú prehliadkovú trasu inými očami, nemali by ste vynechať druhý typ prehliadky, počas ktorej zistíte, ako vyzeral každodenný život na hrade počas prvej republiky. Treťou možnosťou je nechať sa sprevádzať  „klíčnicí“, ktorá dokáže odomykať dávne časy. Prehliadka je ideálna pre rodiny s deťmi.

Viac sa dozviete v tomto článku