1
2
3
4

Diskusia s Františkom Lobkowiczom v Bratislave

Diskusia s Františkom Lobkowiczom pritiahla aj kamery

V júni sa v Kafe Scherz konala v poradí tretia diskusia v rámci série „Príbehy českých šľachtických rodov“. Do Bratislavy sa prišiel tentoraz podeliť o svoj príbeh biskup František Lobkowicz.

Diskusia s biskupom Františkom Lobkowiczom, ktorý pôsobí v Ostravsko-opavskej diecéze, prilákal do Kafe Scherz v Bratislave nielen verejnosť, ale i novinárov. Hoci išlo už o tretiu diskusiu, toľko techniky a kamier malo na šľachtickom stretnutí premiéru. Okrem tradičného nakrúcania diskusie redakciou .týždeň prišli spraviť reportáž aj zo Západoslovenskej televízie, TV Noe a z TV Lux. Redaktori vyspovedali nielen vzácneho hosťa z Čiech, ale i riaditeľku CzechTourism Slovensko, pani Noru Gill.

Šľachtická výchova

Celú diskusiu viedol skúsený moderátor Štefan Hríb. Biskup František Lobkowicz postupne všetkým prítomným porozprával, prečo má až sedem mien a nevynechal ani zaujímavosti z histórie svojich predkov.
„Domnievam sa, že som zažil klasickú výchovu, či bola šľachtická, to neviem (smiech). Ako deti sme vystrájali úplne rovnako ako všetci ostatní. Rodičia nám dali perfektnú výchovu, učili nás normálnemu ľudstvu, pričom nás viedli aj k Bohu. Okrem toho sme sa učili polonézy i valčíky. Musím sa priznať, že ako gymnazista som veľmi rád tancoval. Naučila ma to staršia sestra pri umývaní riadu,“ zaspomínal si s úsmevom František Lobkowicz.

Pamiatky a pivo

Počas stretnutia nemohla byť vynechaná ani téma piva Lobkowicz, či kauza Bezák, ku ktorej sa pán Lobkowicz v minulosti vyjadroval.

A aké zámky sa spájajú s týmto šľachtickým rodom? Za návštevu stojí Lobkowiczký palác, ktorý nájdete v areáli Pražského hradu a môžete si v ňom pozrieť múzeum s umeleckými zbierkami rodiny Lobkowiczov. Ďalšou lahôdkou je zámok Nelahozevez – jedna z najkrajších renesančných stavieb v Čechách. Zaujímavý je aj zámok Roudnice, kde sa nachádzajú v podzemí pivnice Lobkowiczkého zámockého vinárstva. Jednou z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v severných Čechách je hrad Střekov, ktorý je známy svojou idylickou atmosférou a okúzľujúcim výhľadom na údolie rieky Labe. Rodine patrí aj zámok Křimice, ktorý v súčasnosti nie je prístupný verejnosti z dôvodu rekonštrukcie, ale v priebehu dvoch rokov sa budú môcť kochať jeho krásou aj návštevníci.

Diskusia s biskupom Františkom Lobkowiczom sa konala v rámci cyklu debát s českými šľachticmi, ktoré organizuje agentúra CzechTourism v spolupráci s magazínom .týždeň.

Video z diskusie s pánom Lobkowiczom nájdete tu: