1

5 najzaujímavejších českých food festivalov

Chcete ochutnať šváby, živé kvety alebo pravú sviečkovú? Navštívte české food festivaly

Na české špeciality, ale aj gurmánske novinky lákajú v tomto roku gastronomické festivaly po celej Českej republike. Návštevníci počas nich budú môcť ochutnať tradičnú českú kuchyňu, moravské vína i pivá z rôznych regiónov.

Praha: Vychutnajte si viac ako 120 druhov piva

V polovici mája štartuje v hlavnom meste Českej republiky na Letenskej pláni už siedmy ročník Českého pivného festivalu, na ktorom sa predstaví viac ako 30 domácich pivovarov. Na návštevníkov čakajú okrem piva aj typické české pochúťky, ako sú sviečková či bravčové koleno, ale nebudú chýbať ani delikatesy z Európy, Ázie či Ameriky.

Plzeň: Ochutnajte vyprážaného švába alebo živé kvety

V polovici mája sa môžu všetci gurmáni tešiť na štvrtý ročník Apetit Festivalu v Plzni, ktorý láka svojou širokou ponukou dobrôt z českej aj talianskej kuchyne. Okrem súťaže o najlepšiu reštauráciu a pivovar festivalu bude pripravená tiež show známych šéfkuchárov a barmanské predstavenia. O nevšedné zážitky sa postará molekulárna kuchyňa, ale aj ochutnávky živých kvetov či špecialít pripravených z hmyzu.

Litomyšl: Pripravené budú ryby, slimáky, žaby, ale aj tradičné bábovky

Milovníci rýb, žiab, slimákov či mušlí sa určite potešia tretiemu ročníku Gastronomických slávností M. D. Rettigovej v Litomyšli. Rodisko českej legendárnej kuchárky pripravilo koncom mája gurmánsku púť a food festival s témou „Rozličné ryby a vodní žoužel“. Práve v Litomyšli sa nachádza jedna z najstarších pstruhární v Česku, v ktorej sa chová preslávený „Vackův pstruh“. Gastronomický festival však ponúkne aj ochutnávku slovenskej, holandskej a japonskej kuchyne, súťaž o najlepšiu domácu bábovku a kotlíkový guláš. Ani v tomto ročníku sa nezabudlo na najmenších návštevníkov, pre ktorých bude pripravená škola varenia a ozdobovania medovníčkov.

Hrad Špilberk: Food festival s chuťou moravských vín

V unikátnych priestoroch brnenského hradu Špilberk sa môžu návštevníci tešiť na tretí ročník Food Festivalu Špilberk. Počas prvého júnového víkendu sa tam budú prezentovať najlepšie reštaurácie z Jihomoravského kraja. Súčasťou food festivalu bude degustácia vín s profesionálnymi someliérmi. Pre milovníkov dobrého jedla a pitia je prichystaný bohatý program – nebude chýbať škola varenia, cooking show a piatková afterparty.

Luhačovice: Vyskúšajte originálne valašské špeciality

Jeden z najmladších festivalov Českej republiky ponúkne svojim návštevníkom typické moravské valašské špeciality. Food Festival Rezortu Luhačovice pripraví 16. augusta to najlepšie z kuchyne tamojších hotelov, pričom nebude chýbať ani ochutnávka moravských vín. O jedinečný zážitok sa tiež postarajú špeciálne miešané drinky. V rámci sprievodného programu je pre návštevníkov pripravená cooking a barmanská show, slepé ochutnávky a hudobný program s ohňostrojom.

Súťaž Food Cup Czech Specials: Vychutnajte si regionálne suroviny, z ktorých sa inde nevarí

V tomto roku štartuje v rámci štyroch food festivalov nová gastronomická súťaž Food Cup Czech Specials. Vybrané reštaurácie v nej zabojujú o najlepšie jedlo, ktoré v rámci hlavného chodu musí obsahovať určenú regionálnu surovinu – medvedí cesnak, Vackovho pstruha, moravské víno alebo plzenské pivo. Víťazi regionálnych kôl z food festivalov v Karlových Varoch, v Plzni, Litomyšli a Brna sa v septembri stretnú na finálovom stretnutí na Medzinárodnom dni kuchárov a Food Parade Praha. Gastronomická súťaž Food Cup je súčasťou projektu Czech Specials agentúry CzechTourism, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o regionálnej gastronómii v Českej republike.

More info

Viac tipov na food festivaly a českú gastronómiu nájdete na www.czechspecials.cz