Petra a Jiří Sternbergoví počas diskusie v Kafe ScherzPetra a Jiří Sternbergoví počas diskusie v Kafe Scherz1

Ako sa býva na zámku Jemniště

Vieme, ako sa býva na zámku Jemniště

Minulý týždeň sme mali v Bratislave vzácnu návštevu. Kafe Scherz sa vo večerných hodinách zaplnilo ľuďmi, aby sa mohli zoznámiť s Jiří Sternbergom a jeho manželkou Petrou zo zámku Jemniště. Odštartovala sa tým séria diskusií s českými šľachticmi, ktorú organizuje Česká centrála cestovného ruchu ČR – CzechTourism Slovensko v spolupráci s magazínom .týždeň.

Úvodné slová večera patrili riaditeľke CzechTourism Slovensko Nore Gill, a potom sa už ujal slova moderátor večera Jozef Majchrák z časopisu .týždeň, aby vyspovedal manželov Sternbergových zo zámku Jemniště. Ich rozprávanie bolo veľmi živé a ľudské, vďaka čomu sme sa postupne dozvedeli nielen čosi viac o histórii zámku, ale aj o tom, ako sa žije v takýchto nádherných priestoroch.

Keď je zámok domovom

Myslíte si, že majitelia zámku celé dni nič nerobia, len sa prechádzajú po komnatách a parku v historických kostýmoch? Jiří Sternberg so svojou manželkou by vás vyviedli z omylu. Majú všetko pekne podelené – pani domu sa stará o služby a teda o chod zámku, Jiří Sternberg má na starosti priľahlé lesy, polia, rybníky. Okrem toho má Petra Sternbergová vlastnú firmu, ktorá šije lovecké odevy.

Počas diskusie sme sa tiež dozvedeli, ako sa manželom podarilo postupne zrekonštruovať zámok, pričom sa nebáli sami priložiť ruku k dielu. A to všetko popri výchove dvoch malých detí. Vďaka tomu môžeme vidieť zámok Jemniště v súčasnej podobe. „Chceme, aby návštevníci vdýchli domácu atmosféru, pretože zámok nie je len pamiatkou, ale zároveň naším domovom. Nie sme vyznávačmi masovej zábavy, takže atrakcie všetkého druhu u nás nenájdete, zakladáme si na tom, aby si u nás ľudia oddýchli,“ vysvetľuje Petra Sternbergová. „Je to stále náš domov, do ktorého však púšťame 15 až 25 tisíc ľudí,“ dodáva s úsmevom jej manžel Jiří.

Zámocké lákadlá

Na zámku je možné pozrieť sa do 9 izieb a do zámockej Kaplnky sv. Jozefa. Pri návšteve je povinnou zastávkou aj nádherný park, kde sa deti potešia mini zoo. Ak túžite po poriadnej dávke romantiky, na zámku sa dá tiež ubytovať, usporiadať svadbu, prípadne si môžete objednať piknik v parku, keď vás vybavia dekou, vankúšmi a košíkom plným dobrôt podľa vlastného výberu. Príjemné posedenie na vás čaká aj v zámockej kaviarni a reštaurácii. Za ochutnávku stoja domáce dezerty, ktoré sú veľkou vášňou majiteľov.

Príďte sa pozrieť na zámok Jemniště a ktovie, možno budete mať šťastie a uvidíte, ako pán domu kosí trávnik, ochutnáte lákavý dezert, ktorý napiekla jeho manželka, v parku stretnete ich dcéru alebo vás prevedie zámkom ich syn...

Pozvánka

Ak ste náhodou diskusiu s manželmi Sternbergovými nestihli, máte šancu vychutnať si ďalší zaujímavý rozhovor, na ktorý sa môžete tešiť 24. apríla o 17:30 v Kafe Scherz. Tentokrát vyspovedáme Františka Kinského z Nového Zámku v Kostelci nad Orlicí. Počet miest je obmedzený, preto si nezabudnite rezervovať svoje miesto na rezervacie@scherz.sk.